Пресконференция по повод успешния край на проекта

На 2 декември 2010 г. от 17.00 ч. в зала „Мусала” на Факултета по математика и информатика, СУ ще се проведе официалното представяне на резултатите по реализиран проект за организиране, провеждане и създаване на методология за студентски стажовете в Софийски университет.

Проектът се нарича “Създаване на система за провеждане на практически стажове на студенти от Факултет по математика и информатика и Философски факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и е финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013г., съфинансирана от Европейски социален фонд на Европейския съюз. Партньори по проекта са 11 фирми от ИТ бизнеса и от сферата на управлението на човешките ресурси и консултантските услуги : Институт по паралелна обработка на информацията – Българска академия на науките, Интерконсулт България ООД, Лирекс БГ ООД, Мусала Софт ООД, Немечек ООД, ОС България ООД, Сдружение “Българска асоциация за управление и развитие на човешките ресурси – БАУРЧР”, Смартком-България АД, ТехноЛогика ЕООД, Хамилтън Дейта Сървисиз ООД, Хемимонд АД.

Целта на проекта е организирането и утвърждаването на практическия стаж на студентите в бизнес среда като част от тяхното съвременно европейско висше образование и кариера като бъдещи специалисти. Първите 75 студенти от ФМИ и ФФ имаха възможност да придобият опит и работни умения с подкрепата на специално подбрани за тях ментори от фирмите партньори и под наблюдението на академични наставници от съответните специалности.

Проектът е поредната стъпка в направление на партньорство между изследователска общност на Софийски университет и бизнеса в България – създаде се възможност за взаимно опознаване и обмен на опит и полезни практики между академични наставници от Университета и ментори от фирмите партньори. Част от стажантите след приключване на стажа, бяха ангажирани с договори от фирмите партньори на база на тяхното представяне в реална работна среда. Това показва важната роля на студентските практически стажове за успешното професионално развитие на младите специалисти.

На пресконференцията са поканени всички стажанти, академични наставници и менторите от фирмите партньори, за да отбележат успешното приключване на студентските стажове и да обсъдят основните проблеми, предимствата и възможностите за усъвършенстване на процедурата по провеждането им. Стажантите ще получат специални сертификати за завършен стаж, които биха могли да им послужат при продължаване на тяхното кариерно развитие.

На базата на резултатите от тези стажове е създадена ефективна практическа схема за провеждане на студентски стажове, приложима за студенти от природните и от хуманитарните науки. Изработената и проверена на практика методология за провеждане на стаж във фирми ще бъде прилагана и след приключване на проекта. Създадените помощни материали, методики и наръчници ще бъдат предоставени за свободно ползване от всички кариерни центрове в страната, както и на техните партньори от бизнеса.