Кариерен център

Факултет по математика и информатика

бул. Джеймс Баучер 5

тел. 02 / 8161 589

career@fmi.uni-sofia.bg

Публична лекция и демонстрация „Java™ Portlets with Liferay® and JSF” на 29 септември във ФМИ

На 29.09.2011 /четвъртък/ от 19 до 21 часа в зала 325 (Мусала) на Факултет по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“ Траян Илиев – преподавател във ФМИ и водещ лектор на фирма IPT - Intellectual Products & Technologies ще представи публична лекция и демонстрация „Java™ Portlets with Liferay® and JSF”. Лекцията ще бъде представена пред Българската група на потребителите на езика Java™ (BG JUG) и студенти от ФМИ. Входът е свободен за всички заинтересовани.

Портлетите представляват видимия и полезен за крайния потребител резултат от внедряването на Service Oriented Architecture (SOA). Те са технология, която дава възможност на бизнес организациите да осигурят повече функционалност, гъвкавост и възможност за персонализация за своите клиенти. С помощта на Web Services for Remote Portlets (WSRP) стандарта на OASIS за отдалечено публикуване на портлети става възможно бизнес услугите лесно да бъдат интегрирани в партньорски портали. Стандартът се ползва с подкрепата на големите доставчици на портални решения като Oracle®, IBM® и Microsoft®.

Внедряването на централизирани уеб портали предлага редица предимства за бизнеса:

 

• осигуряват входна точка за достъп за всички служители, партньори и клиенти

• предлагат достъп до бизнес функционалността прозрачно и независимо от устройството и местоположението

• порталите са гъвкави – те могат да съществуват под формата на B2E intra-nets, B2B extra-nets или B2C inter-nets

• могат да бъдат комбинирани в портални мрежи, които обхващат цялата бизнес екосистема на организацията

• понеже осигуряват „front end“ за различни уеб услуги, те позволяват лесно интегриране на хетерогенни съществуващи приложения и са отворени към бъдещето (future-proof).

В последните години Java портлетите станаха популярна технология, която позволява лесно споделяне и комбиниране на приложения от различни организации и индивиди в персонализиран уеб портал. Новият портлетно-базиран стил на разработка на уеб приложения дава възможност за създаване на по-разпределени, гъвкави и лесни за повторно използване компоненти, в сравнение с традиционните монолитни решения. Портлетните приложения типично се състоят от множество различни портлети, които могат да бъдат гъвкаво позиционирани върху уеб страницата и комуникират помежду си с използване на споделени параметри (shared parameters), събития (publish/subscribe events), съгласно Portlet Specification 2.0, или чрез JavaScript и AJAX (без презареждане на страницата).

Презентацията демонстрира разработката на портлети с Portlet 2.0 Specification (JSR-286) и портален сървър Liferay (http://www.liferay.com/). Liferay е едно от водещите портални решения с отворен код, лидер в Gartner®'s Magic Quadrant for Horizontal Portals.

Включени са демонстрации на JSP, JSF и Spring портлети, Mashups с използване на Google Maps, както и новости при разработката на портлети с JSF 2.0 и JSF 2 --> Portlet 2 Bridge (http://www.portletfaces.org/) и IceFaces (http://www.icefaces.org). Ще бъдат разгледани също допълнителни примери за JavaScript портлети и използване на новата JS библиотека Alloy UI базирана върху YUI3 (http://yuilibrary.com/projects/yui3), която замени jQuery при Liferay 6.

Повече информация във връзка с разработката на портлетни приложения на езика Java, както и за други Java™ SE/EE технологии можете да намерите на адреси http://www.iproduct.org/ и http://www.h2j.org/.