Търсят инженери вместо банкери

Минни и машинни инженери имат по-голям шанс за работа в кризата. Следват ги химици и технолози. Това показват данните за предстоящото изложение "Кариери 2010", което стартира в понеделник в НДК. Общо около 80 български фирми ще предлагат на студентите възможности за летен или целогодишен стаж. Повече от половината места обаче са в областта на производството. Това се случва за първи път от години насам, призна Светозар Петров, шеф на компанията "Джоб тайгър", която организира изложението. Според него банки и IТ компании, които досега бяха най-напористи при наемането на стажанти, тази година отстъпват на заден план. Някои от тях въобще не са обявили стажантски програми за пръв път в практиката си. Други пък предлагат само кратки стажове, които обикновено не включват вариант за назначение на работа след това. Средно един на шест младежи си намира работа след изкарване на стаж, сочи статистиката на "Джоб тайгър". За миналата година чрез посредничеството на форум "Кариери" работа са започнали 18 000 български студенти. Новост тази година ще бъде и фактът, че фирмите ще презентират възможностите да се направи кариера при тях, а не просто да се изкара учебна практика. Компаниите обаче признаха, че не са доволни от начина, по който университетите подготвят бъдещите им кадри. Затова често пъти обявяват по-ниски позиции, така че студентите им да започнат да усвояват всичко от нулата.

Източник: Пресборд