Кариерно изложение отчита ръст на работодателския интерес

За първи път от две години насам традиционното изложение за студентски стаж и кариера "Национални дни на кариерата 2011" (познато като "Форум Кариери"), което стартира на 16 март в София и в следващите три седмици ще обиколи шест от университетските градове в страната, регистрира ръст на работодателския интерес. За тазгодишното издание в София до момента са се регистрирали 92 компании, като в дните до събитието броят им може още да нарасне, коментираха организаторите от компанията на услуги в сферата на човешките ресурси JobTiger.

За сравнение през 2010 г. и 2009 г. участниците в София са били около 80. От JobTiger отчитат ръст и в другите по-големи градове, като Варна, Пловдив и Русе. Единствено Бургас и Свищов към момента се представят по-слабо. Въпреки повишения интерес към изложението от страна на компаниите, рекордът от 2008 г., когато щандове в София са отворили цели 127 организации, остава непостижим, поне засега.

На най-голямо изобилие от оферти за стажантски места и работни позиции могат да разчитат студентите с икономически профил. Търсят се още хора с познания по чужди езици, основно за нуждите на кол центрове и центрове за обслужване на клиенти, както и инженери в сферата на високите технологии, където отново се усеща сериозен недостиг на специалисти.

За десетте години, откакто се провежда, изложението "Националните дни на кариерата" е било посетено от близо 125 хил. студенти и млади специалисти от цялата страна, като всеки шести е получил предложение за работа или стаж, показва статистиката на организаторите от JobTiger.

За да имат шанс да привлекат вниманието на работодателите в условията на все още свит пазар, младите хора трябва обаче не проста да посетят форума, а и да си направят труда са се подготвят предварително, напомни Светлозар Петров, управител на JobTiger. Това означава да съберат информация за фирмите, които ще участват, да са наясно с предпочитанията си, както и с въпросите, които искат да зададат на присъстващите специалисти по човешки ресурси. За да подпомогнат усилията на студентите, от JobTiger организират предварителни срещи за консултация и подготовка в различни университети в страната. Повече информация ще намерите на сайта на компанията.

Програма на Национални дни на кариерата 2011 г.

16-17 март, София, НДК, зала 3, етаж 7

21 март, Варна, Фестивален и конгресен център

23 март, Велико Търново, Великотърновски университет, V корпус

28 март, Русе, Русенски университет "Ангел Кънчев"